از ماست که برماست

باسمه تعالی

توضیح: مطالب این مقاله  چند روز پس از انتصاب مدیر کل جدید نگاشته شد.بنا به ملاحظاتی از انتشار آن در فضای مجازی خودداری شد. وقتی اشکالات اساسی در عزل و نصب های اتفاق افتاده را دیدم ؛ این مطالب را با گذاشتن پسورد برای برخی همکاران خاص انتشار دادم. در ادامه وقتی مشاهده کردم مدیر کل محترم داس تیز خود را برداشته و با سرعت در حال قلع و قمع نیرهای موثر و مفید می باشد ؛ حقیر هم به تکلیف انقلابی خود عمل کرده و مطالب را بدون پسورد منتشر کردم تا همکاران محترم با خواندن آن ؛ از چهره  واقعی و پنهان برخی ها مطلع شوند.

مقدمه

باعرض درود برپیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (عج) و آرزوی سلامتی برای رهبر معظم انقلاب اسلامی و تمامی خدمتگزاران این انقلاب و نظام مقدس ؛ مخصوصا شما فرهنگیان و همکاران معظم. در این مقاله سعی می شود تا تحلیلی از انتخاب مدیر کل جدید آموزش  و پرورش خراسان رضوی داشته باشیم تا اذهان روشن همکاران محترم از زوایای پنهان اتفاق افتاده روشن تر شود.دولت نهم و دهم آقای احمدی نژاد با همه فراز و نشیب خود در تابستان گذشته تمام شد و مردم معزز کشورمان  با حماسه سیاسی خود و با حضور پررنگ خود یازدهمین رئیس جمهور خود را انتخاب نمودند. اگر بخواهیم ارزیابی چند خطی از عملکرد دولت نهم و دهم داشته باشیم باید عرض کنم:قاطبه مردم عزیز کشورمان بر اینکه عملکرد  دولت نهم قابل قبول و عالی بود  اتفاق نظر دارند. این دوره (دوره دولت نهم) بعد از عصر سازندگی (که منجر به افزایش طبقاتی اغنیاء و فقرا گردید وطبقات پایین در زیر چرخ توسعه له شد )و  عصر سیاه دوم خرداد (که  استحاله انقلاب و ارزش های دینی و انقلابی را در پی داشت ) یک دوره طلایی در عمر پربرکت انقلاب اسلامی محسوب می شود. امادرمورد عملکرد دولت دهم حرف و حدیث بسیار زیاد است.ورود چهره هایی  به ظاهر انقلابی  مانند موسوی و کروبی  به عرصه انتخابات دولت دهم وتخریب هم کردن نامزد ها ی ریاست جمهوری در انظار عمومی  ؛ چهره زشتی از اسلام و انقلاب اسلامی درکشور و جهان ترسیم کرد.بعد از روی کارآمدن دولت دهم وخیانتهای موسوی و کروبی  و دیگر همفکران ایشان مانند ه  از یک سو و نقشه های حساب شده  استکبار جهانی و سازمان های جاسوسی  وابسته به آنها از یک سوی دیگر دولت دهم را با چالش جدی روبرو ساخت.نمونه آشگار این چالش ؛ ماجرای فتنه سال 88 و  ماجرای روز عاشورای همان سال بود. با درهم پیچیدن طومار فتنه گران با درایت مقام معظم رهبری و مردم فهیم کشورمان ؛ وبا بازگشت آرامش به کشور ؛ دولت دهم فرصت پیداکرد تا فعالیت های اصلی خود را شروع نماید.با شروع این دولت نفوذ خزنده گروه موسوم به گروه انحرافی با سردمداری آقای مشایی  به دولت دهم شدت بیشتری گرفت . علیرغم مخالفت مقام معظم رهبری  با معاون اولی آقای مشایی ؛ آقای احمدی نژاد بجای دوری از این گروه ؛ آنها را درپست های مختلف وکلیدی  بکارگیری نمود.(در چند ماه مانده به پایان دولت دهم در محل ....و در جمع پرشور ....... جناب آقای پیام ... از تحلیلگران سیاسی روزنامه کیهان بیان نمود که آقای مشایی با یک واسطه با سرویس... ارتباط دارد).علیرغم کارهای مثبت دولت دهم ؛بنا به دلایل :

1-نفوذ گروه انحرافی  در بدنه اجرایی کشور و عدم تعهد این گروه به آرمان های انقلاب اسلامی  علیرغم هشدار دلسوزان انقلاب

2-جراحی عظیم اقتصاد کشور با هدفمند کردن یارانه ها و اجرای نادرست آن و عدم نظارت مستمر و صحیح این طرح عظیم و در نتیجه آشفتگی اقتصاد و بازارو فشار برروی قشرپایین جامعه

3-فشار استکبار جهانی با تحریم های ظالمانه وتاثیر چند درصدی  آن در اقتصاد کشور

4-تعهد برخی ورشکستگان  انتخابات ریاست جمهوری  دولت  نهم و دهم و همفکران آنها مانند آقای ه برای به زمین زدن دولت احمدی نژاد

6-شیوه بسیار زشت و نادرست تغییر برخی وزرا و مسئولان از طرف دولت و تبدیل کردن  نیروهای موافق دولت به مخالف دولت

5-اختلافات  دولت و مجلس که در آخردولت  دهم به اوج خود رسید که باعث ناراحتی دلسوزان انقلاب مخصوصا مقام معظم رهبری شد.

6-عدم تمکین به نظرات مقام معظم رهبری  از طرف دولت.

7-عدم ثبات سیاستهای اقتصادی دولت مخصوصا بانک مرکزی و افزایش تورم و فشار بیشتر به قشر پایین جامعه

و ...

دولت دهم می توانست مانند دولت نهم نمره عالی بگیرد ولی  متاسفانه باعث شد تا طعم شیرین خدمات عظیم دولت نهم در دولت دهم به کام مردم به تلخی گراید.به علت اینکه مردم  عصر سیاه دوم خرداد را گذرانده بودند وبی تدبیریهای دولت دهم را دیده بودندشاید دنبال تفکر سومی می گشتند  تا بتوانند به آن اعتماد نمایند.از طرفی دیگر وقایعی که در موقع انتخابات دولت یازدهم اتفاق افتاد باعث شد مردم با اختلاف نیم درصدی به آقای روحانی رای دهند.برخی از این اتفاقاتی که کمک کرد تا آقای روحانی با رای ناپلئونی ریاست جمهور شود عبارت است از :

1-بیشترین تخریب دولت قبل توسط برخی کاندیدهادرموقع تبلیغات نتخابات  انجام شد وبرخی ها توانستند  با نردمان تخریب دولت قبلی بالا بیایند و اعتماد مردم را جلب نمایند.گاهی تخریبها از طرف ایشان از حد معمول گذشت و از مرز بی تقوایی  عبور کرد.

2-آقای روحانی از آخور اصولگرایان  می خورد و درخیمه اصلاح طلبان سینه میزدبرای همین هم مقداری رای اصولگرایان و اصلاح طلبان را با خودبه همراه آورد.

3-با انصراف آقای عارف می شود گفت حدود 10 تا 20 درصد به رای آقای روحانی اضافه شد.

4-عدم انصراف اصولگرایان به نفع همدیگر باعث پراکندگی رای اصولگرایان شد.همچنین ماموریت آقای ولایتی برای عدم انصراف از خیمه اصولگرایان برای پراکنده کردن رای ایشان قابل تامل است .

بنابه دلایل بالا آقای روحانی  به سه نفر مدیون است :

1-آقای احمدی نژاد که با عملکرد منفی خود مخصوصا در سال آخر باعث گریز جریان های خاکستری و حتی سفید به سمت سوی آقای روحانی شد.(آقای یونسی  وزیر اطلاعات دولت خاتمی و دستیارارشد روحانی در امور اقلیت های مذهبی درجمع مسئولان استان بوشهر درروز چهارشنبه 18/10/92با صحه گذاشتن براین ادعای حقیر ؛ گفته بود که آقای روحانی برای رئیس جمهور شدن مدیون احمدی نژاد است )(1)                                                                                                                                                                                                                                 

    2-آقای عارف که با انصراف خود(علیرغم میل خود) درصد قابل توجهی از رای خود را به آقای روحانی اهدا نمود.

3-آقای ولایتی که به خاطر عدم انصراف خود(علیرغم قول کناره گیره گیری به نفع قالیباف) گویا از طرف آقای ه ماموریت یافته بود تا انصراف ندهد تا رای اصولگرایان را پراکنده نماید.البته باید اذعان کرد که  عدم انصراف ایشان نسبت به دو مورد بالا تاثیر گذاری کمتری داشت.

آنچه که مثل روز روشن است این است که اگر آقای عارف در میدان می ماند قطعا انتخابات به مرحله دوم کشیده می شد و رقابت  اصلی بین قالیباف /روحانی  یا قالیباف /جلیلی  برگزار میشد.و معلوم نبود که آقای روحانی رییس جمهور شود.

...و بعد از شروع بکار دولت یازدهم ....

دولت یاز دهم در حالی شروع بکار کرد که گویا وزارتخانه ها مانند شرکت های سهامی بین برخی جریانها تقسیم شده است و از بد حادثه انگار دووزارت خانه مهم علوم و وزارت آموزش و پرورش  به جریان تند جریان چپ  تعلق  گرفته است. در وزارت علوم معرفی  نیلی منفرد و سپس توفیقی به عنوان سرپرست و بعد فرجی دانا که هرسه از حامیان فتنه 88 بودند و نیز معرفی آقای نجفی که در فتنه 88 از حامیان  این جریان بوده و ماجرای مخالفت با تغییر نام میدان حق شناس به میدان 9 دی در شورای شهر تهران باعث رسوایی ایشان شد ، نشانگر این مدعاست که دولت یازدهم قصد داشت  سند  این دووزارتخانه مهم را بنام جریان تند چب بزند.البته در وزرات علوم موفق شد اینکار را انجام دهد. اما در وزرات آموزش و پرورش با عدم رای اعتماد به آقای نجفی ؛ آقای فانی وابسته به جریان اصلاح طلب نسبتا میانه رو توانست  سکان مهم وزارت آموزش و پرورش را برعهده گیرد.

تغییر مدیر ان کل استان ها اولویت اول وزارت

یکی از اولین کارهای وزیر که در جلسه ای به آن اعتراف کرده بود قلع و قمع مدیران کل آموزش و پرورش کشور بود.این بار وزارت آموزش و پروش مانند دیگر وزارت خانه ها بجای کلید تدبیر که شعار اصلی دولت یازدهم بود ؛ با داس تیز به سراغ مسئولان  رفت و آنها را شروع به قلع و قمع کرد . خراسان رضوی هم از این امر مستثنی نبود.از ماه قبل زمزمه تغییر مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی کم کم به گوش می رسید. افرادی که بیشتر از بقیه مطرح بودند عبارت بودند از :آقایان کاظمی – غفوریان – حسینی (مدیر کل فعلی ) –اسدی و برادران . در این بین آقای کاظمی  به علت توانایی و تعهد نسبت به بقیه شانس بیشتری داشت .اطلاعاتی که داریم این است که آقای کاظمی دوبار به وزارت برای گفتگو در مورد مدیر کلی  فراخوانده شده بود. قراین از این قرار است که وزارت برای آقای کاظمی شرط سنگینی را قرارداده بود که ایشان آن شرط را نپذیرفته بودند. آن شرط مهم این بوده است که وقتی ایشان مدیر کل شدند  ؛ تیم معاونت را وزرات  تعیین کند. با نپذیرفتن این شرط ؛ مدیر کلی آقای کاظمی منتفی شد. دومین نفری که شانس بیشتری داشت آقای غفوریان بود. آقای غفوریان که در میان همکاران اداره کل شناخته شده تر از بقیه بود؛  ابتدا مدیر کلی خراسان جنوبی را قاطعانه رد کرده بود واز پذیرش اولیه مدیر کلی خراسان رضوی نیز امتناع کرد و تلاش خیلی از دوستان برای متقاعد کردن ایشان بی فایده بود.در این بین از وزارت خبر می رسید که مدیر کلی آقای حسینی و اسدی به علت تفکرات خاص سیاسی بسیار ضعیف است.

ماجرای مدیر کلی آقای سید جواد حسینی

در صبح روز سوم آذر ماه خبر انتصاب مدیر کلی آقای سید جواد حسینی خیلی ها را شکه کرد.خبر روزنامه خراسان به قرار زیر بود:

((علی نژاد/درحکمی از سوی وزیرآموزش و پرورش مدیرکل جدیدآموزش و پرورش خراسان رضوی منصوب شد.به گزارش خراسان رضوی درحکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش سیدجواد حسینی به عنوان مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی منصوب شد.حسینی فرماندار مشهد دردوره اصلاحات بودوهم اکنون نیزعضو هئیت علمی دانشگاه فرهنگیان است.یک منبع آگاه در این باره به خراسان گفت:قراربود چهارشنبه هفته گذشته مدیرکل آموزش و پرورش تودیع و معارفه شود.همچنین سیدجوادحسینی شامگاه روز گذشته دراین باره به خراسان رضوی گفت:پیش از این مذاکرات لازم با وزارتخانه انجام شده و صبح(شنبه)نیزخبر انتصاب اعلام شده است.البته هنوزحکم دریافت نکرده ام .وی همچنین اززمان تودیع و معارفه نیز بی اطلاعی کرد.حسینی که مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی را در دولت یازدهم برعهده می گیرد یازدهمین سکاندار آموزش و پرورش استان بعد ازانقلاب است.))

این خبر شوک سنگینی را بر فضای آموزش و پرورش خراسان رضوی وارد کرد .با توجه به افکار آقای حسینی خیلی از همکاران ؛ مخصوصا همکاران شاغل در اداره کل از این خبر ناراحت بودند.درهمان روز از منابع موثق شنیده شد که 14 نفر از نمایندگان خراسان رضوی با ارسال نامه ای به وزیر آموزش و پرورش از مدیر کلی آقای حسینی جلوگیری کردند.برخی نمایندگان مشهد (مخصوصا آقای ...) دنبال ابقای مدیر کلی آقای فخریان بود و دلایل آن مشخص بود.چون با از دست دادن آقای فخریان حداقل یک مهره کلیدی منتسب به ایشان از دست میرفت . اصرار برخی نمایندگان برای ابقای  آقای فخریان و اصرار وزارت برای تغییر آقای فخریان  ؛ چندروزی موضوع مدیر کلی استان خراسان رضوی را به بن بست کشاند.حتی جلسه نمایندگان با وزارت درست روز قبل از معارفه آقای  حسینی هم به جایی نرسید ودرنهایت وزیر حرف خود را به کرسی نشاند و علیرغم مخالفت شدید نمایندگان آقای حسینی مدیرکل شد. در اینجا جا دارد گله شدیدی از برخی نمایندگان داشته باشیم چون مصلحت شخصی خود و دوستان خود را برمصلحت انقلاب و نظام ترجیح دادند و اگر سیاست نه حسینی و نه فخریان را دنبال میکردند قطعا فردی مثل ... مدیر کل بود که همه طیف ها با انتخاب ایشان راضی بودند.ضمنا از مسائل پیش آمده بین نمایندگان و وزارت و هیئت دولت اطلاعات موثقی داریم که به علت طولانی شدن این مقاله از درج آن خودداری می نماییم.ضمنا در انتصاب آقای حسینی ؛ معاون پرورشی وزارت که از همشهری های ایشان بوده و در انتصابات وزارت  نقش بسیار پررنگی را دارد ؛ نقش به سزایی داشته اند.

آشنایی با افکار دکتر حسینی

یکی از دغدغه های مهم مقام معظم رهبری در دانشگاه ها ؛ محتوای غربی رشته های علوم انسانی است.ایشان چندباردر سخنرانی های خود خواستار تغییر و تحول در محتوای رشته های علوم انسانی شده بودند.(2). دررشته های علوم انسانی مانند  فلسفه ؛ جامعه شناسی و ... بجای اینکه برای دانشجویان محتوای علوم انسانی غنی اسلام و تشیع را با جزئیات تمام بیان کنند و به آن افتخار نمایند ؛ تفکرات و مبانی نظریات دانشمندان غربی مانند آلفرد و ماکس وبر-هارناک- ملانکتون- پیرو لوتر-توماس آکویناس –آدام اسمیت –هگل و ... با جزئیات تمام درتار و پود ذهنی دانشجویان  حک میشود و فارغ التحصیلان این رشته ترجمه ای از فرهنگ و مبانی غربی را برای جامعه اسلامی به ارمغان می آورند و متاسفانه خود خواسته یا ناخواسته مبلغ این تفکر غربی هستند.و به قول شاعر آنچه خود داشت زبیگانه تمنا میکرد. این فارغ التحصیلان  پست های  کلیدی مدیریتی را اشغال میکنندواتفاقاتی که نباید بیفتد ؛ می افتد.

من هیچوقت ازیاد نمی برم در عصر سیاه دوم خرداد یکی از دوستان و همفکران آقای حسینی (آقای خ)  دریکی از پست های کلیدی سیاسی مشهد جاخشک کرده بود و سخنران جلسه ای بود که به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار شده بود .اتفاقا حقیر هم به آن جلسه دعوت شده بودم .آقای خ وقتی پشت تریبون قرار گرفت( به خداقسم )حتی یک کلمه از دفاع مقدس نگفت و در عوض تا جایی که وقت بود از تفکر و فلسفه غرب گفت وبه قول یکی از دوستان ؛ آقای خ آمال و آرزوهای خود را در فرهنگ غرب میدید.این افراد به جای فهم عمیق ازبهترین منابع جامعه شناسی دنیا(قرآن -نهج البلاغه -سخنان اهل بیت علیهم السلام واولیاء الهی)فکر و ذکر خود را در جامعه شناسی غربی محدود کرده اند.

یکی از مهمترین جامعه شناسان معروف کشورمان در سالهای اخیر آقای دکتر شریعتی هستند که خیلی از فارغ التحصیلان جامعه شناس کشورمان شیفته افکارایشان میباشند.جالب است بدانید علامه شهید مطهری عزیز بعد از مطالعه یکی از جزوه های دکتر شریعتی ؛ در پشت آن مرقوم فرموده اند:(( این جزوه مانند اغلب نوشته های نویسنده، از نظر ادبی و هنری اعلی است و از نظر علمی متوسط است و از نظر فلسفی کمتر از متوسط و از نظر دینی و اسلامی صفر است))(3)

 

/ 0 نظر / 66 بازدید